manchester city manchester united retrócity derbi fa kupa ligakupa community shield

Ma este újra derbi, de most a ligakupában.

Ennek apropóján a retrócity következő állomásán azokat városi derbiket vesszük sorra, amiket a kupában játszottak le. Előkaparunk néhány programfüzetet, jegyet és videót a múltból.

1891. Október 3. - North Road (Manchester)

United - City (azaz Newton HeathArdwick AFC) 5:1

Az első FA kupa derbi. Nem sikerült valami fényesen, meg kell hagyni.

1926. március 21. - Bramall Lane (Sheffield)

City - United 3:0

1926-ig kellett várni az első 'igazi' kupaderbire, ahol Tommy Browell vezérletével már az elődöntő első félórájában eldöntötte a City a továbbjutást Sheffieldben.

A döntőben aztán a Bolton 1:0-ra győzni tudott a kékek ellen, akik az angol bajnokságban annyira gyengén szerepeltek, hogy végül kiestek a másodosztályba. Némi gyógyírt azért jelentett, hogy a bajnokságban 6:1-re páholták a vörös brigádot.

1955. január 29. - Maine Road

City - United 2:0

29 évvel az első után, de 56 évig az utolsó City győzelem FA kupameccsen... A későbbi leeds-i sikerkovács Don Revie vezetésével újfent a döntőig menetelt a Manchester City, ahol a Newcastle megálljt parancsolt a polgároknak.

1956. október 24. - Maine Road (Charity Shield)

City - United 0:1

1956. október 23.-án Budapest a forradalom lázában égett, a manchesteri futballrajongókat azonban egészen más dolog tartotta izgalomban: a másnapi derbi.

A Maine Roadon tartott Charity Shield meccset a vendégek Dennis Viollet góljával nyerték meg.

1969. december 3. - Maine Road (Ligakupa)

City - United 2:1

A negyeddöntőben futott össze a két csapat tizenhárom év után valamelyik kupasorozatban. Franny Lee és Colin Bell voltak a City gólszerzői, a túloldalt Bobby Charlton volt eredményes. Hatalmas nevek, hatalmas meccs.

1969. december 17. - Old Trafford (Ligakupa)

United - City 2:2

A visszavágóra is kitartott az előny, Ian Bowyer és Mike Summerbee két gólja nagyon kellett, meglett a döntő.

4:3-as összesítéssel a City jutott tovább, végül a West Brom ellen be is húzták a kupát.

1970. január 25. - Old Trafford

United - City 3:0

A ligakupa kiesés után a kupában vett revánsot a United. Willie Morgan és az új világban Roberto Mancini, Manuel Pellegrini és most Guardiola segítőjeként dolgozó Brian Kidd góljaival gyorsan elintézték a párharc kimenetelét a vörös ördögök. A korszak sikercsapata, a Leeds United az elődöntőben búcsúztatta a Unitedet.

1974. október 9. - Old Trafford (Ligakupa)

United - City 1:0

Az 1974-1975-ös szezont a második ligában töltötte a MU — az emlékezetes kieséshez is volt köze a City-nek —, sajnos sikerült visszavágniuk a sérelmeikért, Gerry Daly tizenegyesével a pirosak nyerték a meccset.

manchester city manchester united retrócity derbi fa kupa ligakupa community shield1975. november 12. - Maine Road (Ligakupa)

City - United 4:0

Utoljára 1975-ben jár kupameccsen a Maine Road-on az élvonalba visszakerült United. Szép fogadtatásban részesültek — plusz sikerült a visszavágás az előző szezon béli kiesésért. Dennis Tueart két, Asa Hartford és Joe Royle egy-egy góljával 4:0 lett a végerdmény

1976 februárjában a Newcastle ellen behúzta a csapat a kupát, szerintem senki nem gondolta, hogy három és fél évtizednél többet kell várni a következőre.

1987. január 10. - Old Trafford

12 év szünet után újra egy manchesteri derbi, amely Alex Ferguson első randija is volt ez a City-vel a kupában.

SAF csapata Norman Whiteside találatával ejtette ki a kékeket. Nem csak a kupából, hanem az angol élvonalból is kipottyant a szezon után a City...

Érdemes nézni az inflációt, 1971-ben 1 font volt a jegy, 1993-ban 8, 2003-ban már 28.

1996. február 18. - Old Trafford

United - City 2:1

Uwe Rösler góljával még megszerezte a vezetést a City, de Sharpe és Cantona találataival megfordította a meccset a United. Cantonáék egészen a Wembley-ig evickéltek, ahol a francia karmester eldöntötte a Liverpool elleni döntőt is.

2004. február 14. - Old Trafford

United - City 4:2

2004-ben az ötödik körben futott össze a két csapat, már az is csoda volt, hogy itt volt a City.

Nistelrooy kettőt vágott, továbbá Cé Ronaldo és Scholes is betalált. Kevin Keegan csapatából Tarnat és Fowler szerzett egyet-egyet. Fergeiék megint kupagyőzelmet ünnepelhettek ezután, mert a döntőben 3:0-ra elintézték a Millwall-t Cardiffban.

A meccsről eszünkbe juthat Gary Neville kiállítása, miután megütötte Steve McManamant. Ez a 39. percben történt, többet vártunk ettől a meccstől...

2010. január 19. - City of Manchester (Ligakupa)

A United először jár a City új stadionjában kupameccsen, rögtön egy ligakupa elődöntőn.

A vendégek szerezték meg a vezetést — Giggs góljáért nagy kár, a védelem nem állt a helyzet magaslatán, ezen (is) ment el a továbbjutás —, de Tévez két góljával meglett a győzelem.

2010. január 27. - Old Trafford (Ligakupa)

United - City 3:1

A visszavágón Scholes és Carrick góljára Tévez még válaszolt, de Fergie Time-ban Rooney tett róla, hogy ne legyen hosszabbítás. Kár, egy kis koncentrációval többet is ki lehetett volna hozna a párharcból.

2011. április 16. - Wembley

City - United 1:0

Egy gól egy játékosnak, nagy lépés egy klubnak. Yaya gólja beégett az agyunkba. Hatalmas lépés a történelmi trófea felé. Epikus.

Bővebben a meccsről: itt olvashattok.

2011. augusztus 7. - Wembley (Community Shield)

United - City 3:2

Fájó pont. Kettő nulláról elbukni a meccset... Finoman szólva sem Mancini élete meccse. A szünetben Lescott és Džeko gólja elégnek hatott, de jött Smalling és Nani és az 58. percben már 2:2 lett.

Mancio csak hármat cserélt, sem Wright-Phillips, sem a frissen igazolt Agüerot nem dobta be, jött a Fergie Time és újra Nani, bukó a tál.

2012. január 8. - Etihad

City - United 2:3

Már négy és fél év elreppent a legutóbbi manchesteri kupaderbi óta. Az utolsó kettő nem bajnoki randit 3:2-re húzták be a szomszédok, jó lenne változtatni ezen.

Furcsa egy meccs volt. Kompany becsúszása egyből pirosat ért, Rooney kettő és Welbeck egy góljával 0:3 volt a szünetben. Egy teljesen kicserélt csapat jött ki a szünet után, minden mindegy alapon — Kolarov és Agüero talált be — csak megizzasztani sikerült a pirosakat.